Sağlıklı Bir Beynin Yapı Taşları

Yaşam tarzının, zihinsel gerileme üzerinde derin bir etkisi vardır. En son bilimsel araştırmalar, belirli yaşam tarzlarının ve eylemlerin, yaşımızdan bağımsız olarak beyin sağlığını ve işleyiş düzeyini artırabileceğini göstermektedir.

Bu iyi bir haber, çünkü beyin sağlığımızı büyük ölçüde kendi kontrolümüz altına alabildiğimizi göstermektedir. Ancak, bunun için sihirli bir formül yoktur ve hangi eylemlerin hangi bireyler için en iyi olduğunu tanımlamak henüz mümkün değildir.

Konuya farklı açılardan yaklaşmamız gereklidir ve güncel öneriler zihin-sağlıklı yaşam tarzının en azından dengeli beslenmeyi, iyi uyku ile stres yönetimini, fiziksel ve beyin egzersizini, sosyal ve duygusal uyarımı içermesi gerektiğini ileri sürmektedir.

Yapı Taşı 1 – Akıllı Yiyin, Daha İyi Düşünün

Yaşlandıkça, beynimiz oksidasyon denilen bir sürece maruz kalır. Bisikletin gidonunda bulunan pas ya da kısmen yenilmiş bir elmanın, oksidasyonun beyninize verebileceği hasarın bir türü hakkında fikir verir.

Antioksidanların (fasulye, çilek, elma, fındık vb.) ve omega 3 yağ asitlerinin (yağlı balık, keten tohumu, ceviz, lahanası, lahana vb.) alımının artırılması, beyninizdeki oksidasyonun zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Yapı Taşı 2 – Stres Seviyenizi Düşürün, İyi Dinlenin

Hormonal kortizol düzeylerinin yükselmesi, beynin enerji kaynağına müdahale edebilir ve serbest radikallerin artmasına yardımcı olarak oksidasyon sürecini hızlandırabilir. Kortizolü kontrol altında tutmak için yaşamınızdaki stresi azaltmanız gerekir.

Ama bunu nasıl başarabiliriz?

Cevap kolay: Olumlu ve mutlu ol!

Beyin sağlığındaki yaşla ilgili düşüşü azaltmak için stres azaltma teknikleri uygulayan meditasyonlara yönelmeye çalışın. Sonra, her gece iyi bir uyku düzeni oluşturun: Uyku size enerji verir, ruh halinizi geliştirir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Yapı Taşı 3 – Zinde Kalın, Zeki Olun

Kan akışını ve hafızayı geliştirmek için düzenli egzersiz yapın! Kardiyovasküler aktivitenin 3 saat / hafta kadar miktarı bile, beyindeki öğrenme, iyi bir ruh hali ve düşünmeyi geliştiren kimyasal değişiklikleri uyarır.

Yapı Taşı 4 – Zihniniz: Onu Kullanın ya da Kaybedin

Zihinsel egzersiz, beyninizi zinde ve sağlıklı tutmak için fiziksel egzersiz kadar önemlidir. Beyin fonksiyonu için çeşitlilik ve meydan okuma zorunludur: bedenlerimizin fiziksel egzersizlere yanıt verdiği gibi, beyinlerimiz zihinsel egzersizin zorluğuna yanıt vermektedir.

Zihin işleyişinizi iyileştirmek ve yeni beyin hücresi büyümesini desteklemek için beyninizi egzersiz yaparak, zihinsel gerilemeyi azaltın. Kaslar gibi, beyninizi de kullanmalısınız yoksa onu kaybedersiniz.

Yapı Taşı 5 – Sosyal Etkileşim

Aktif bir sosyal hayat yürütmeniz, Sizi hafıza kaybına karşı koruyabilir. Başkalarıyla vakit geçirmek, konuşmayı teşvik etmek, iletişimde kalmak, aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantı kurmak, beyin sağlığınız için iyidir. Çalışmalar, toplumlardaki en sosyal etkileşime sahip olan kişilerin, en düşük bellek düşüş oranını yaşadıklarını göstermiştir.

Her zaman etkileşim içinde olmak, arkadaşlıklar kurmak için daha fazla fırsat yaratın: Ne kadar daha fazla arkadaş edinir ve günlük etkileşimler yaşarsanız, beyninizin işlevi için o kadar iyileşir.

Bu makaledeki bilgiler: “The SharpBrains Guide to Brain Fitness” (2013) Alvaro Fernandez, Elkhonon Goldberg’den edinilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir