Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Birçok faydalı bileşeni içeriğinde barındıran zeytinyağı, hastalıklara karşı "koruma kalkanı" görevi üstleniyor. Zeytinyağı, beslenme rutinlerinde baş rolü kimseye kaptırmamakla beraber, yaşlanmayla savaşarak kozmetik sektörünün de en değerli aktörlerinden biri olmaya devam ediyor.

Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra insan sağlığına da saymakla bitmeyen faydaları vardır. 5 bin yıl önce keşfedildiğine dair tahminler bulunan zeytinyağı tam bir şifa deposudur. Akdeniz ikliminde yetişen zeytin ağacının meyvelerinden çıkarılan zeytinyağı, cilt sağlığına katkı sağlarken, diyabet, kanser, Alzheimer ve karaciğer hastalıklarına karşı da koruyucu etkiye sahiptir. Besin olarak kullanımının yanı sıra kozmetik alanda da birçok üründe kullanılmaktadır.

Zeytin Yağının Zeka Gelişimine Faydaları

Zeytinyağı, Akdeniz tipi diyetinin en önemli unsurlarından biridir ve vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korumaktadır. Bununla birlikte hücrelerin yenilenmesini sağlıyor ve çocukların zeka gelişiminde önemli rol oynuyor.

Kalp-Damar Hastalıklarına Karşı Koruma

Zeytinyağının sağlığa olan faydalarını, içeriğinde barındırdığı yağ asitleriyle açıklayabiliriz. Diyetisyenlerin ortak yorumlarına göre zeytinyağı içeriğinde, yüzde 9 oranında çoklu doymamış yağ asidi, yüzde 77 oranında tekli doymamış yağ asidi ve yüzde 14 oranında doymuş yağ asidi bulunuyor. Bu özelliğinden dolayı insan vücudu için çok önemli etkileri vardır. Beslenmede kullanılan "oleik asit" kalp ve damar hastalıklarından korumada önemli rol oynar.

Hücre Yenilenmesi ve Zeytinyağı

Zeytinyağı, yüksek miktarda Beta-sistosterol içeren bir yağdır, bu da kolestrolün emilimini azaltan önemli bir etkendir. Ek olarak A, D, E ve K vitaminlerini içeriğinde bulunduran zeytinyağı, çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesine yardımcı olur ve organları yaşlanmaya karşı korur. Önemli bir diğer özelliği ise kontrolsüz hücre çoğalmasının önüne geçer ve kansere karşı önleyici bir gıdadır.

Zeytinyağı ve Cilt Problemleri

Zeytinyağı, cildin E vitamini ihtiyacını karşılıyor. Protein, kalsiyum, fosfor, kükürt ve magnezyum içeren zeytinyağı, E vitamini açısından da oldukça zengindir. Yaklaşık 100 gram zeytinyağı, günlük önerilen E vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır. Bu özelliğiyle birlikte serbest radikallerle de savaşarak hücre sağlığını korumaktadır.

Kozmetik sektörünün de gözdelerinden biri olan bu gıda aynı zamanda krem, duş jeli ve şampuan gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Ciltte kimyasal kalıntı bırakmadığından, yaşlanmanın önüne geçebilmektedir.  Zeytinyağı aynı zamanda saç derisindeki deformasyonu gideriyor. Saç dökülmesi ve kepek problemlerinin de önüne geçiyor.

Zeytinyağının faydalarından en iyi seviyede yararlanabilmek için saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Zeytinyağının, güneş ışığına maruz kalmaması ve hava almaması için koyu renkli şişelerde saklanması önerilmektedir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir