Direksiyon Dersi ve Direksiyon Hocası Nasıl Olmalı?

Her yıl yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca insan trafiğe çıkıyor. Dünya ülkeleri hakkında yorum yapmak için yeterli deneyime sahip değilim ancak ülkemiz için gözle görülür bir gerçek var ki o da direksiyon eğitimlerinin yetersiz olduğu.

Binlerce insan sürücü kurslarına başvuruyor, sadece ehliyet sınavını geçebilecek kadar eğitim alıyor ve trafik denen canavarla baş başa bırakılıyor. Kişisel gelişim, wellness, motivasyon ve girişimcilikle ilgili sayfamda neden böyle bir yazıya yer verdiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Ben aynı zamanda bir direksiyon eğitmeniyim ve M.E.B. tarafından verilen direksiyon usta öğreticilik belgesine sahip biriyim. Sıklıkla direksiyon dersi için talep alıyorum. Benim için eğitim olmazsa olmaz bir bağlılık, o nedenle gelen direksiyon dersi taleplerini de geri çevirmiyorum.

Direksiyon dersleri sırasında en çok eksikliğini gördüğüm konulara değinmek istiyorum. Direksiyon dersinde nelere dikkat edilmelidir, ders süreci nasıl olmalıdır gibi teknik detaylardan bahsetmek hepimiz için sadece zaman kaybı olacaktır. Buradaki amacım teknik bilgi gösterisinde bulunmak değil.

Herkes araç kullanmayı öğrenebilir, samimi olmak gerekirse direksiyona ters oturacak adaylara dahi araç kullanmayı öğretiyoruz ancak araç kullanmayı öğrenmekten daha önemli şeyler var bence.

Ben neden direksiyon dersi veriyorum?

  1. Daha huzurlu ve güvenli bir trafik ortamı oluşmasına katkı sağlamak.
  2. İnsanların hayatına dokunarak daha kaliteli bir sürüş deneyimi yaşatmak.
  3. Sadece iyi araç kullanan insanlar değil, örnek olabilen, iyi insanlar yetiştirmek.
  4. En önemlisi de daha az hayvan ve daha az insan ezilsin diye mücadele etmek.

Tüm bu nedenlerden dolayı, eğitimlerimde adaylara daha sabırlı olmaları, daha sakin hareket etmeleri, trafikte sadece kendilerini değil diğer canlıları da düşünmeleri, dar sokaklarda giderken park halindeki araçların bile altlarına bakarak (kedi, köpek yola atlayabilir) araç kullanmaları gibi tavsiyelerde bulunuyorum. Çünkü toplumdaki her candan sorumluyuz ve eğer bir kişinin bile empati yapabilmesini sağlayabilirsek, dünyayı güzelleştirebiliriz.

Siz de girişimcilik, kişisel gelişim, sağlıklı yaşam, hayaller, hedefler, hayvan ve insan sevgisi ve daha birçok konuda sohbet ederek direksiyon dersi almanın keyifli ayrıcalığını yaşamak isterseniz hemen şimdi benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tel: 05077460841

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir