Direksiyon Dersi ve Direksiyon Hocası Nasıl Olmalı?

Her yıl yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca insan trafiğe çıkıyor. Dünya ülkeleri hakkında yorum yapmak için yeterli deneyime sahip değilim ancak ülkemiz için gözle görülür bir gerçek var ki o da direksiyon eğitimlerinin yetersiz olduğu.

Binlerce insan sürücü kurslarına başvuruyor, sadece ehliyet sınavını geçebilecek kadar eğitim alıyor ve trafik denen canavarla baş başa bırakılıyor. Kişisel gelişim, girişimcilik, wellness, bütünsel sağlık ve beslenme konularıyla ilgili sayfamda neden böyle bir yazıya yer verdiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Ben aynı zamanda profesyonel bir direksiyon eğitmeniyim ve M.E.B. tarafından verilen direksiyon usta öğreticilik belgesine sahip biriyim. Sıklıkla direksiyon dersi için talep alıyorum. Benim için eğitim olmazsa olmaz bir bağlılık, o nedenle sürekli sahadayım ve aktif olarak özel direksiyon dersi veriyorum.

Direksiyon dersleri sırasında en çok eksikliğini gördüğüm konulara değinmek istiyorum. Direksiyon dersinde nelere dikkat edilmelidir, ders süreci nasıl olmalıdır gibi teknik detaylardan (yol tutuşu, direksiyon hakimiyeti, uzun yol tecrübesi, sokak arası dönüşleri, aynalar, geri sürüş ve park etme vb.) bahsetmek hepimiz için sadece zaman kaybı olacaktır. Buradaki amacım teknik bilgi gösterisinde bulunmak değil, bu konuda detayları yazının sonundaki telefon numaramdan bana ulaşan öğrenci adaylarıma zaten aktarıyorum.

Herkes araç kullanmayı öğrenebilir, samimi olmak gerekirse direksiyona ters oturacak adaylara dahi araç kullanmayı öğretiyorum ancak araç kullanmayı öğrenmekten daha önemli şeyler var bence.

Ben neden direksiyon dersi veriyorum?

  1. Daha huzurlu ve güvenli bir trafik ortamı oluşmasına katkı sağlamak.
  2. İnsanların hayatına dokunarak daha kaliteli bir sürüş deneyimi yaşatmak.
  3. Sadece iyi araç kullanan insanlar değil, trafikte örnek olabilen, dikkatli insanlar yetiştirmek.
  4. En önemlisi de hayvanların ve insanların zarar görmemesine vesile olabilmek. 

Tüm bu nedenlerden dolayı, eğitimlerimde adaylara daha sabırlı olmaları, daha sakin hareket etmeleri, trafikte sadece kendilerini değil diğer canlıları da düşünmeleri, dar sokaklarda giderken park halindeki araçların bile altlarına bakarak (kedi, köpek yola atlayabilir) araç kullanmaları gibi tavsiyelerde bulunuyorum. Çünkü toplumdaki her candan sorumluyuz ve eğer bir kişinin bile empati yapabilmesini sağlayabilirsek, dünyayı güzelleştirebiliriz.

Siz de girişimcilik, kişisel gelişim, sağlıklı yaşam, hayaller, hedefler, hayvan ve insan sevgisi ve daha birçok konuda sohbet ederek özel direksiyon dersi almanın keyifli ayrıcalığını yaşamak isterseniz hemen şimdi benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tel: 05077460841

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir