En İyi Motivasyon Filmleri

Sinema Tarihinin En İyi Motivasyon Filmleri

Bazen küçük bir dokunuş, bazen ağır bir darbe, bazen de keskin bir karar… Her ne yapıyorsak yapalım, mutlaka bizi motive eden bir şeyler sonucunda yapıyoruz. Gerek iş olsun, gerek eğitim olsun, gerek kişisel gelişim olsun bir şekilde bizi motive eden veya bize ilham veren nedenlerimiz vardır. Bir film izlersiniz veya bir kitap okursunuz, sonucunda size ilham veren bir detay yakalarsınız. Peki sizi bu denli etkileyen bir film oldu mu? Motivasyonunuza en çok katkı sağlayan bir kitap, bir film ya da kısa bir video olmalı. Sizce bu filmler hangileri olabilir? Sizler için sinema tarihinin en iyi motivasyon filmlerini bir araya getirmeye çalıştık. Umarız biz de hayatınıza faydalı bir dokunuşta bulunabiliriz.

İşte sinema tarihinin en iyi motivasyon filmleri ve fragmanları.

  1. Efsane Adam – The World’s Fastest Indian

Gerçek bir hikâyeden yola çıkan filmde, dünya hız rekoru efsanesi Burt Munro (Anthony Hopkins) ve hayatı konu ediliyor. Ekonomik sorunlarına ve ciddi sağlık problemlerine rağmen Burt Munro idealinin peşinden gitmiş ve hayalleri zorlayan bir başarı elde etmiştir. Ömrünü Indian marka motosikletleri modifiye etmeye adayan Burt Munro, ayrıca 1000 cc’lik motosikletiyle saatte 331 kilometrelik hıza ulaşarak, halen daha kırılamayan bir dünya rekoruna da imza atmıştır. Bu rekoru elde ettiğinde 68 yaşında olan Munro’nun sıradışı başarısını konu edinen Efsane Adam (The World’s Fastest Indian) adındaki bu yapım en iyi başarı filmleri arasında yer alıyor.

  1. İyilik Bul İyilik Yap – Pay It Forward

Bir adamın hayatında görmediği bir yabancıya son model bir jaguar hediye etmesi ne anlama gelir?
Sorunlu bir aile hayatı olan Trevor isimli genç öğrenci, yeni rehberlik öğretmeninin verdiği ödevde kurduğu hayali bir dünya, gerçek dünyayı da etkisi altına almaya başlamaktadır. Trevor’un idealindeki dünyada çevresinden iyilik gören biri, hiç tanımadığı üç kişiye iyilik yapacaktır ve bir şekilde bu iyiliklerin karşılığını alacaktır. Böylece dünyanın daha güzel bir yer olacağını inanmaktadır. Bu esnada rehberlik öğretmeni başta olmak üzere hikayedeki karakterlerin hayatlarında değişiklikler olmaya başlar. Trevor’un kağıt üzerindeki dünyası sadece basit bir hayal midir?

  1. Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happiness

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder, çünkü Gardner bütün birikimini kemik yoğunluğu taraması yapan cihazlarla ilgili bir çalışmaya yatırmıştır. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi onları dışarı atar. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır.

Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Sonuçta sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır. Motivasyonunuzu mükemmel seviyede artıracak, hayallerinizin peşinden koşmanıza büyük katkı sağlayacak bu film herkes için ilham verici bir film olmuştur. Asla vazgeçmeyenlere gelsin.

  1. Rocky

Sıradan bir adam olan Rocky Balboa boş zamanlarında yaşadığı küçük şehrin yerel kulüplerinden birinde boks yapan amatör bir boksördür. Amerika’da yeni yılın boks maçlarının programları tamamlanmak üzeredir, ancak Apollo Creed isimli yenilmez boksör sakatlanmıştır. Bu başarılı boksörün önerisi üzerine turnuvaya adı duyulmamış amatör bir boksör alınacaktır. Bu isim de Rocky’den başkası değildir. Rocky artık yılın en önemli maçının aktörlerinden biridir ve bu zorlu hazırlanma sürecinde en büyük yardımcısı antrenörü Mickey ve büyük aşkı Adrian olacaktır.
Rocky bu ilk filmiyle izleyiciyle buluşmuş ve tüm dünya tarafından ayakta alkışlanmıştı. Ardından çekilen devam filmleriyle bir seriye dönüşen bu yapıt, aynı yıl 10 kategoride Oscar ödülüne aday olup bunlardan üçünü kazanmıştır.

  1. Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society

“Ölü Ozanlar Derneği”, hakikaten devrimci bir bakış açısına sahip olan kitap/filmlerden birisi. Gerek anlatımı, gerekse de başroldeki Robin Williams’tan genç oyunculara dek, herkesin üst düzey performans göstermesi filme lezzet katıyor. Filmde yer yer gerçeküstü göndermeler ve arkadaşlar arası dayanışmayı çok etkili bir şekilde dışavuran sahneler mevcut… 1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak geri kafalılığın iktidarda olduğu bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir… Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler. 1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti. Williams’ın da, ilerici öğretmen rolüyle destan yazdığını ve kariyerinin en iyi oyunlarından birini çıkardığını da söylemek mümkündür…

6. Her Şeyin Teorisi – The Theory of Everything

Filmde araştırmalarıyla yüz yılı aşan ünlü fizikçi Stephen Hawking’in yaşamı anlatılıyor. Her Şeyin Teorisi filmi özet olarak Stephen Hawking’in hayatını anlatıyor. Üniversite hayatı, karısı ile tanışması ve yaşadıkları aşk, fizik alanında yaptıkları, nasıl hastalığa yakalandığı, hastalığa yakalandıktan sonra neler yaptığı hepsi filmde yer alıyor ve izlenmesi gereken bir motivasyon filmi.

7. Truman Show – The Truman Show

Truman çok güzel bir adada yaşamaktadır… Fakat bu ada, Truman dışında her şeyin sahte olduğu bir ortamdır ve doğduğu günden itibaren devamlı olarak seyirciler tarafından izlenmiştir. Truman, bunun hiç farkında olmaz,  ta ki öldüğünü sandığı babasını görene kadar. Truman Show kaderimizin kimsenin elinde olmadığını, doğru kararlar ile özgür ve istediğimiz bir yaşamı sağlayabileceğimizi anlatan güzel bir yapımdır. En İyi Yönetmen, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerinin de sahibi olan film bir çok konuyu eleştirmektedir. Filmde özellikle Jim Carrey ‘nin performansı takdire şayandır.

8. Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi, sağır ve dilsiz olarak doğmuş; ancak hayat dolu ve son derece pozitif biri olarak büyümüştür. Aynı zamanda bir hayli haylaz bir genç olan Barfi’nin başı sık sık derde girmektedir. Yaşadığı şehre taşınan Shruti Ghosh isimli genç kadınla tanıştığında ise daha önce hiç karşılaşmadığı duygularla tanışmaya başlar. Barfi, üç ay içerisinde başka biriyle evlenecek olan Shruti’ye ilk görüşte vurulur, Shruti de zamanla ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Ancak ortada büyük bir sorun vardır. Shruti, ailesi ve çevresi tarafından büyük tepkilere maruz kalır. Ailesi, kızlarının ‘normal’ biriyle evlenmesini ve ‘normal’ bir hayat sürmesini istemektedir ve bu birlikteliğin gerçekleşmesine izin vermeyecektir. Yıllar sonra yolları tekrar kesiştiğinde Barfi’nin kalbinde başka biri vardır; Shruti içinse seçim yapma zamanıdır…
Hint sinemasının son dönemdeki en ses getiren yapımlarından biri olan Barfi!, ülkesinin sınırları dışından da bol övgü almıştı. Tüm zorluklara rağmen hayata pozitif bir bakış açısıyla yaklaşabilmenin nasıl başarılacağını anlatan harika bir motivasyon filmi.

Peki siz kendi başarı hikayenizi ortaya koymak istemez miydiniz? Gelin biraz da sizden ve size dair güçlü bir projeden bahsedelim. Değişime hazır mısınız? Cevabınız evetse aşağıdaki linki tıklayarak devam edebilirsiniz.

4 Responses to “En İyi Motivasyon Filmleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir