BİR İŞ KURARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

BİR İŞ KURARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bazı dönemler aklımızın bir köşesinden mutlaka kendi işimizi kurma fikrini geçirmişizdir. Bazılarımız bu fikirlerini hayata geçirip girişimcilik yolunda ilerlerken, bazılarımız ise inisiyatif kullanma alışkanlığımızın olmaması ve konfor alanı dışına çıkma korkusu yüzünden bu hayallerini gerçekleştiremez. Peki, “Bir iş kurarken nelere dikkat etmeliyiz?” İşte bu yazımızda, bu konuyla ilgili deneyimlerimizden faydalanarak sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Bir Talep Olmalı

Bir iş kurarken öncelikle talebi incelemek gerekir. Belirli bir sermaya yatırılacak, bir şirket ve hemen ilk başta olmasa da sonunda bir ekip kurulacak, dolayısıyla bu yatırımın nereye yapılacağı konusundaki karar verme aşaması iyi ve ciddi bir araştırma gerektirir. Konuyla ilgili olarak şu temel soruların cevaplarını karşılıyorsak doğru yoldayız demektir;

 • Satacağımız ürün veya hizmet konusunda bir talep var mı?
 • Tedarik edeceğimiz ürüne veya hizmete insanların ihtiyacı var mı?
 • Bu ürün veya hizmeti insanlar neden bizden tedarik etmeliler?

 

 

 

 

 

Bir Ürün Olmalı

Yukarıdaki başlıkta talepten bahsetmiştik. “Buradaki asıl konumuz bu talebi karşılayacak ürün var mı?” Herhangi bir sektörün herhangi bir dalı olabilir. Önemli olan kuracağımız iş dahilinde vereceğimiz hizmete dair bir talep olması ve bu talebi karşılayabilecek ürünü veya hizmeti sunabilmemiz.

Doğru ve Güvenilir Bir Ortak Olmalı

“Eğer sıfırdan kendi işimizi kuruyorsak tamamen kendi fikrimizi ve ürünlerimizi mi ortaya koyuyoruz? Yoksa bir firma ile iş ortaklığı mı (bayilik, isim hakkı vb.) yapıyoruz?” Eğer bir iş ortağımız olacaksa bu ortağın güvenilir olup olmadığından emin olmalıyız. Bayiliğini alacağımız ürün veya hizmeti sağlayan firmanın ne kadar sağlam temellere dayanan bir firma olduğunu araştırmakta fayda var. Bunun için firmanın ve kurucularının geçmişine göz atmak gerekir. Geleceğe dair bir fikir edinebilmek için geçmişe dair bir araştırma yapmak her zaman faydalıdır. Sonuç olarak birlikte yola çıkacağımız iş ortaklarımızın ne kadar güvenilir olduğunu çok iyi bir şekilde araştırmak gerekiyor.

Nasıl Bir Yatırım Olmalı?

Şimdi işin en önemli ve düşündürücü kısımlarından birine geldik. “Bir iş kurarken ne kadarlık bir yatırım yapacağız? Bu yatırımı ne kadar sürede çıkarabiliriz? Riskimiz ve karımız nedir? Birkaç yıl içerisinde bu yatırımı amorti edebiliyor muyuz? Ne kadar süre sonra gelirimiz yatırımımızın üzerine çıkıyor?” Bütün bu soruları iyice araştırmak ve sonucunda tatmin edici cevaplar bulabilmek çok önemlidir.

Sistem Neden Önemlidir?

Bu işi kurarken bir sistemimiz olmalıdır. Kuracağımız işi sağlam bir temelin, yani bir sistemin üzerine inşa etmiyorsak belki de ömür boyu bu sistemsizliğin bir kölesi olabilir ve sonsuza dek aynı eforla çalışmak zorunda kalabiliriz, hatta bu efor iş hacmi büyüdükçe daha da artabilir. “Bu nedenle düzgün işleyen bir sistem var mı? Bu sistem belirli bir süre sonrasında bizden bağımsız olarak da ilerleyebilir mi?” Bu sorulara almamız gereken cevap yine “EVET” olmalıdır.

ŞİMDİ SİZE BİR TEKLİFİMİZ VAR!

Sosyologların ve psikologların yaptığı incelemeler, insanların aşağıdaki maddelerden biri veya birkaçı için çalıştığı, yaşadığı ve bir şeyler yaptığı sonucunu ortaya koymuştur.

 1. Daha Sağlıklı ve Mutlu Bir Yaşam.
 2. Ek Gelir
 3. Pasif Gelir
 4. Maddi Özgürlük
 5. Yeni İnsanlarla Tanışmak
 6. Kendi İşine Sahip Olmak
 7. Başkalarına Yardım Etmek
 8. Kişisel Gelişim
 9. Daha Fazla Boş Zaman
 10. Kariyer / Başarı
 11. Erken Emeklilik
 12. Miras Bırakmak

Evet! Tüm insanlar yukarıda saydığımız maddelerden en az biri veya birkaçı için alın teri döküyor. Peki sizin güçlü nedeniniz ne? Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu? Eğer sormadıysanız şimdi bu soruyu sormanın tam vakti. Bizim, yukarıda saydığımız maddelerin tamamını sizlere paket halinde sunan bir teklifimiz var. Bu maddelerden en az biri veya birkaçı, belki de hepsi sizler için önemli mi? Evet diyorsanız mutlaka iletişim bölümünden bize ulaşmalısınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir