Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap

Ne iş yapıyor olursa olsun, her girişimcinin mutlaka okuması gereken bazı kitaplar var. Tabi bu alanda hem işinize, hem ticaretinize hem de kişisel gelişiminize katkı sağlayacak yüzlerce kitap bulunuyor.  Bu yazımızda sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz 10 kitabı listeledik. Kitapların açıklama bölümleri doğrudan satış sayfalarından veya kitap tanıtım bültenlerinden alınmış olup, kendiniz için en iyi olanları tercih edebilmeniz adına herhangi bir kişisel yorum yapılmamıştır.

Peynirimi Kim Kaptı – Spencer Johnson

Peynirimi Kim Kaptı? değişimle ilgili tüm gerçekleri; kahramanları bir labirentte karınlarını doyuracak “Peynir”i arayan dört sevimli karakter olan bir öyküyle anlatıyor. Peynir, elde etmeye çalıştığımız isteklerimizin simgesi. Labirent ise, bu isteklerimizin peşine düştüğümüz yeri temsil ediyor. Öyküde kahramanlar hiç beklemedikleri değişikliklerle yüz yüze geliyorlar. Tıpkı gerçek yaşamdaki milyonlarca insan gibi. Bu yüzden kitap, okuyucularına bir gün mutlaka yararlanacakları dersler veriyor; değişime kolayca uyum sağlamalarına yardımcı oluyor. Sadece girişimcilerin değil, herkesin mutlaka okuması gereken kısa ve önemli bir kitap.

Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

“Seth Godin başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor. Tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak. Godin’in kendisi de belki de bu teorinin nasıl işe yaradığının en iyi örneği.”
Forbes.com

“Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu odalarında niye hiç Mor İnek yok? Seth Godin, küçük ölçekli girişimcilerin, kitapta anlattığı mor yolu izleyerek büyük başlar arasında kendisine nasıl yer bulabileceğini, onları nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatıyor.” Al Ries”

İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin içyüzünü anlatan bir başvuru kitabı. Prof. Robert B. Cialdini’nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı kitap, tüm dünyada 250 bin okura ulaştı.
Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna beceresine sahip olabilme yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor.

– İstek, nasıl etkili ve kabul edilebilir bir hale gelir?

– Herkes yaptığı için doğru varsayılan bir davranış, gerçekte doğru mudur, yoksa bizi öyle düşünmeye yönelten, herkesin ortak tavrı mıdır?

– Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir?

– Günlük yaşamda, ikna psikolojisinin kuralları nasıl işler?

– Hoşlandığımız biri tarafından ikna edilmek niçin daha kolaydır?

– Fiziksel çekiciliğin ikna sürecinde rolü nedir?

– Onay verdiğimiz her şey için gerçekte ikna oluyor muyuz?

– İknanın, otoriteyle ilişkisi nedir?

– Tarikat üyelerinin toplu intiharlarında iknanın rolü nedir?

– Bir ürünün az bulunur olması, ikna sürecinde nasıl bir rol oynar?

Cialdini, tüm bu soruların yanıtlarını, okur deneyimlerini içeren mektuplarla destekliyor. İknanın Psikolojisi’ni almaya hala ikna olmamış olabilirsiniz. Sizi satın almaya ikna edecek her şey bu kitabın içinde çünkü…

Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki

Paranın Asla Okulda Öğrenemeyeceğiniz Sırları!

J.P. Morgan şirketi diyor ki: Zengin Baba Yoksul Baba’yı zengin olan ve olmak isteyen herkes okumalı!

Zengin Baba, Yoksul Baba’yı okuduktan sonra;

-Zengin olmak için yüksek bir gelire sahip olmanız gerektiği saplantısı yerle bir olacak.

-Evinizin bir aktif varlık olduğuna inancınız sarsılacak.

-Çocuklarınıza para kazanmanın yollarını öğretmek için okuldaki sisteme güvenemeyeceğinizi göreceksiniz.

-Aktif ve pasif varlıkları yeniden tanımlayacaksınız.

-Çocuklarınızın gelecekte finansal başarı sağlamaları için parayla ilgili onlara öğretmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Robert Kiyosaki insanlara milyoner olmayı öğretir… Ona milyoner öğretmen denmesinin nedeni bu.

“İnsanların maddi sıkıntılar içinde boğuşmasının nedeni, okulda geçirdikleri onca yıl boyunca para konusunda hiçbir şey öğrenmemeleri. Sonuçta para için çalışmayı öğrenirler… ama parayı kendileri için çalıştırmayı hiç bilmezler.”

Zengin Olmanızı İstiyoruz – Donald J. Trump & Robert T. Kiyosaki

Dünyamızın karşı karşıya olduğu zorlu sınavlardan biri de finansal problemlerdir. Ülkelerinin, işverenlerinin veya ailelerinin kendilerine bakmalarını bekleyen insanlar yaratan yetki devretme zihniyeti bulaşıcıdır. Her ikisi de başarılı birer işadamı olan Donald Trump ve Robert Kiyosaki, doğaları itibariyle öğretmenlerdir ve önümüzdeki bu zorluklara dikkatleri çekmek üzere güç birliği yapmışlardır. Onlar parasal sorunları para ile çözemeyeceğinize inanıyorlar. Parasal sorunları yalnızca finansal eğitim ile çözebilirsiniz. Trump ve Kiyosaki size zengin olmayı öğretmek istiyorlar.

“Bir adama balık vererek onu bir günlüğüne beslemiş olursunuz. Ona balık tutmayı öğreterek, hayatı boyunca aç kalmamasını sağlarsınız..”
(Tanıtım Bülteninden)

Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Akıcı ve keyifli uslubuyla Tony’nin iş ve özel hayatında öğrendiği derslerini, çocukken kurduğu solucan çiftliği işinden, zappos.com’a uzanan yolculuğu şeklinde anlatmaktadır. Kitapta yazarın tutkusunu nasıl keşfettiğini, zappos‘un karlı ve başarılı bir şirkete dönüşmesinin arkasında yatan sıra dışı uygulamalardan örnekleri ve yaşam amacına nasıl ulaştığının hikayesini bulacaksınız.

Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Yüzyıllardır aktarılan bir sır düşünün. Sadece en zenginlerin, en güçlülerin birbirlerine aktardığı bir sır. Tüm hayallere sahip olmanın yöntemini anlatan gerçek bir sır. Napoleon Hill 1900’lerin başında tanıştığı bu sırrı 25 yıl boyunca araştırdıktan sonra, sırrı çalıştıran, on üç adımdan oluşan bir formül çıkarmıştır. Gündelik yaşama olduğu kadar iş hayatına da önemli düşünce yenilikleri getiren bu kitaptaki formülü uygulamayı başaran herkes hedeflerine ulaşabilir. Bütün başarıların başlangıç noktası olan “Ateşleyici Bir Arzu” yaratan bir hedefi nasıl belirlersiniz? Arzulanan hedefi zihinde canlandırarak “İnanç”ınızı nasıl güçlendirirsiniz? Bilinçaltınızı “Kendi Kendine Telkin” ile başarınız için nasıl programlarsınız? Erteleme huyunu yenmek için nasıl bir “Kararlılık” göstermelisiniz? “Beyin Gücü Grubu”nun itici etkisini hedefinize ulaşmanız için nasıl kullanırsınız? “Cinselliğin Gizemli Enerjisi”ni başarınız için nasıl kullanırsınız? “Beyninizin Sınırsız Potansiyeli”ni nasıl ortaya çıkarırsınız? “Altıncı His”sinizi güçlendirerek bilgeliğin tapınağına nasıl ulaşırsınız? Başarınızın önündeki en büyük engel olan “Korkularınız” ile nasıl başa çıkarsınız? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası bu kitapta.

Güçlü Sorular – Andrew Sobel & Jerold Panas

Sizce potansiyel bir müşteri en çok neden etkilenir? Yeni tanıştığınız biri üzerinde nasıl kalıcı bir etki bırakabilirsiniz? Genel inanca göre, bir işte başarılı olmanın yolu zeki ve hazırcevap olmaktan geçer ve başkalarını bize çeken şey doğru yerde doğru şeyi söylemektir. Ancak Güçlü Sorular’ın açıkça gösterdiği gibi, sorulacak doğru soruyu bilmek, aslında cevapları bilmekten çok daha önemli.

Bu kitapta, Steve Jobs’un Macintosh kişisel bilgisayarını geliştirirken, tek bir motive edici soruyla nasıl çığır açmayı başardığını göreceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Bu kitapta yer alan, geçerliliği zaman içinde kanıtlanmış öğütler, elli yıldır milyonlarca insan tarafından okundu, on binlerce ünlü insanı hem iş hem de özel yaşamlarında başarı merdiveninin zirvesine taşıdı.
“Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” 2000’li yılların rekabeti ve karmaşası içindeki okuyucuların da potansiyellerinin doruk noktasına ulaşmalarını sağlamak için gözden geçirildi ve günümüze uyarlandı. Bu kitabı okuduğunuzda; insanların sizden hoşlanmalarını ve sizinle fikir birliğine varmalarını sağlamanın, onları kırıp incitmeden değiştirmenin yollarını öğrenecek, yaşamın sizin için daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

Zirvede herkese yer var. Yeter ki siz ulaşmayı bilin!

Profesyonel Ol – Eric Worre

 

Ağ Pazarlamacılığında Uzmanlaşmak İçin 7 Adım
-ERIC WORRE-

21.yüzyılın en bilinen mesleklerinden ve pazarlama modellerinden biri olan Ağ Pazarlamacılığında 25 yıldan fazla tecrübeye sahip Amerikalı işadamı Eric Worre, bu alanda başarılı olmanın sırlarını Profesyonel Ol ile paylaşıyor. Ağ Pazarlamacılığı sektöründe başarılı olmak için yapı taşı haline gelen ve dünya çapında 300.000’den fazla satan Profesyonel Ol, “Ağ Pazarlama Profesyoneli”ne dönüşme yolunda sahip olunması gereken temel prensipleri ve becerileri keyifli bir dil ve anlatım ile sunuyor.

Ağ Pazarlamacılığında profesyonellik çıtasını yükseltecek rehber niteliğindeki bu kitap sayesinde ağınız için yeni katılımcılar bulmanın, onların doğru bir başlangıç yapmalarına yardımcı olmanın, ekibinizi büyütmenin ve takip etmenin, takım arkadaşlarınızın verimli ve kalıcı bir şekilde iyi birer müşteri ve distribütör olmalarına katkı sağlamanın, ürünlerinizi uzun süreli satış getirebilecek derecede iyi tanıtmanın inceliklerini öğrenecek ve siz de bir “Ağ Pazarlama Profesyoneli” olabileceksiniz. Ağ Pazarlamacılığı ile ilgileniyor ve bu sektörde uzmanlaşmak istiyorsanız, heyecan verici ve bol kazançlı bir iş dünyası yolculuğu sizleri bekliyor.
(Tanıtım Bülteninden)

SONUÇ

Şimdi girişimci olmaya sadece bir adımınız kaldı. Sizi şimdiye kadar görmüş olduğunuz en iyi hazır girişimcilik projesiyle tanıştırmak için sabırsızlanıyorum. Vizyonunuz ve hedefleriniz yeterince büyükse, aşağıdaki yazımı okuyarak ikinci adımı atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir