İlham Veren Başarı Hikayeleri

Bill Gates’in Başarı Hikayesi:

Her başarılı girişimci işe öncelikle “hayır” yanıtlarını duyarak ve başarısız olarak başlamıştır. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, iş hayatındaki en ilham verici liderlerden biri ancak, onun grafiksel kullanıcı ara yüzü ve faresi olan bir bilgisayar yaratmaya dair fikrini, başka bir firmaya sunduğu zaman reddedildiğini biliyor muydunuz?

Hatta bazılarının ifadesi şu yönde; işverenler, projenin olduğu kağıtları Bill Gates’in suratına fırlatmışlar ve aldığı bu “hayır” cevabı onu bugünkü Bill Gates haline getirmiş.

Thomas Edison’un İstikrar ve Başarı hikayesi:

Başarısızlık ile başarı arasındaki açı kaç derecedir? Bence ikisi de aynı güzergahta olduğundan bir açı farkı yoktur. Çünkü başarısızlık başarıyı getirecektir. Tıpkı yüzlerce defa yürümeyi deneyen, başaramayan ama en sonunda yürüyebilen bir bebeğin hikayesi gibi. Tıpkı Edison’un başarı hikayesi gibi.

Thomas’ın başarı hikayesi, başarısızlığı tecrübe etmiş herkesi motive edecektir. Thomas lambayı icat etmeden evvel 999 kez başarısızlığa uğramış, ancak 1000’inci girişiminde başarılı olmuştur. İnsanlar ona, “her seferinde çuvalladığın halde nasıl hala devam edebiliyorsun?” diye sorduklarında Thomas onlara; buluşunun çalışmadığı her seferinde, bir lambanın nasıl icat edilemeyeceğini bulduğunu söylemiş.

Edison ya vazgeçseydi ve son denemesini yapmasaydı? Gördüğünüz gibi her bir başarısızlık, devamında başarıyı getirir.

Walt Disney’in Başarı Hikayesi: 

Depodaki fareden dünya çapında bir çizgi film kahramanı çıkardı. 1901’de ABD’nin Chicago şehrinde doğdu. O kadar fakirdi ki, karnını doyuracak parayı dahi bulamıyordu. Babası çok hastaydı. Annesi ise oğlu Disney’e güveniyordu. O da ne iş bulsa çalışarak hayatını devam ettirebilecek parayı kazanıyordu.

Aslında belli bir mesleği olmadığı için iş bulması da kolay değildi. Pek çok iş yerinden geri çevriliyor, ancak gazete dağıtıcılığı ve ambulans şoförlüğü gibi geçici işler bulabiliyordu.

Daha sonra babasının durumu daha da ağırlaşmıştı. Babasının sırf yeterli parayı bulamadıkları için hayatını kaybettiğini düşünen Disney, bu yüzden uzun süre kendini suçladı. Bir gün gözüne çarpan bir ilandan ilhamla bedava sanat kurslarına katıldı ve çizim becerisini geliştirdi. Bazı ajanslara minik çizgi filmler çizdi ama para kazanamadı.

Hollywood’a gidip kendini denemeye çalıştı. Birçok çizim yapmasına rağmen bir türlü istediği başarıyı yakalayamıyordu. Yine parasızdı. Ama bu meteliksiz gecelerden biri ona hayatını değiştirecek yaratığı getirecekti.

Geceleri çalıştığı için bir depoda minik bir fareyle tanışmıştı. Onunla ekmeğini paylaşıyor, dakikalarca onu seyrediyordu. Farenin dans eder gibi ilginç hareketler yapması Disney’e ilham verdi ve bir gece onu kağıda çiziverdi. Mickey Mouse işte o gece doğdu.

Disney artık ünlü ve zengin biriydi.

Stephen King’in Başarı Hikayesi:

Ünlü yazar Stephen King’i birçok kişi biliyor ancak çok az insan onun hayat hikayesini duymuştur.

Stephen King’in ilk romanı neredeyse her basımevinden geri çevrildi ve o da romanını çöpe attı. Karısı ise romanı çöpten alarak, ona yeniden başvurması konusunda ısrar etti ve istikrarlı bir şekilde yapılan başvurular sonrasında dünyaca ünlü bir yazar olan Stephen King haline geldi. Kendinize inandıktan sonra reddedilmekten korkmazsınız.

Steve Jobs’ın Başarı Hikayesi:

Steve Jobs, kendi kurduğu şirketi Apple’dan kovulmuştu ve yaşadıklarını şu şekilde özetledi; “30 yaşındaydım ve kapı dışarı edilmiştim. Endişe, bir girişimcinin hayatında olmazsa olmaz hislerden biridir, fakat kurduğum şirketin tepesindeyken alaşağı edilip şirketi başkalarının elinde görmek gibisi yok.”

Steve Jobs, yaşadığı bu çaresizliğin kendisini intihar planları yapmaya doğru ittiğini de itiraf etmişti. Çoğu girişimci öyle bir noktada vazgeçerdi ancak Jobs, kararlılığıyla ön plana çıktı. O zamanlar sıradan bir şirket olan NeXt ve Pixar’ı oldukça yüksek noktalara taşıdı. Sonrasında zor günler geçiren Apple’ın başına geçerek şirketini zirveye taşıdı. Steve Jobs’ı özel kılan özelliği ise kararlı oluşuydu.

Jack Ma’nın Başarı Hikayesi

Gelin, Jack Ma’nın başarısızlık hikayesini kendi sözleriyle öğrenelim;

“Üniversitede 3 yıl sınıfta kaldım. 30 iş başvurusu yaptım ve hepsinde reddedildim. KFC Çin’e ilk geldiğinde 24 kişi başvurdu ve yalnız beni reddettiler. Harvard Üniversitesi’ne 10 kez başvurdum ve hepsinden red cevabı aldım.

Jack Ma, Alibaba kurucusu ve 29,8 milyar dolar serveti ile Dünya’nın en zengin iş adamlarından biri. Başarının altın kuralı DENEMEKTEN VAZGEÇME!

Siz de kendi başarı hikayenizi oluşturmak ve binlerce insanın hayatına dokunarak fark yaratacak işlere imza atmak ister miydiniz? Buna hazırsanız, aşağıdaki yazımı mutlaka sonuna kadar okuyun.

Not: Bu makalede aşağıdaki siteden bazı alıntılar kullanılmıştır. Değerli katkıları için Yeniisfikirleri.net sitesine teşekkür ederim.

http://www.yeniisfikirleri.net/ilham-veren-basari-hikayeleri/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir