Süper Gıda Nedir, Süper Gıdaların Faydaları Nelerdir?

SÜPER GIDA NEDİR?

Doğal süper gıdalar, insan sağlığına faydalı son derece zengin ve doğal içerikleriyle, vücudun temel ihtiyaçlarını (vitamin, mineral, protein, yağ vb) az miktar tüketilse dahi karşılayan, hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi bulunan gıdalar olarak tanımlanabilir. Bunlar düzenli kullanıldığında bağışıklık sistemi güçleniyor, insan kendini dinç ve enerjik hissediyor.

Yüksek miktarda antioksidan içeriğe sahip bu gıdalar, bizleri günlük hayatta sıkça maruz kaldığımız oksidatif stresten, serbest radikallerden ve radyasyondan korumaya yardımcı olmaktadırlar. Öyle ki günümüz dünyasında her gün düzenli olarak antioksidan tüketmek zorunlu hale gelmiştir.

Dünyada ‘superfood’ statüsüne kavuşmuş çok sayıda gıda var. Bunlardan en önemli olanları aşağıda listelenmiştir.

YABAN MERSİNİ 

Koyu mavi renkli, küçük boyutta üzüme benzeyen bu meyve, çilekgiller arasında en faydalı olanıdır. Buna ek olarak Vahşi Alaska Yaban Mersini ise, içinde bulunduğu soğuk iklim nedeniyle kendini korumak için antosiyanin denen bir madde üretir ve bu özelliğiyle diğer yaban mersinlerine oranla çok daha güçlü bir antioksidan içeriğe sahiptir.

Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahip olan bu meyve kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Damarlar üzerinde de etkili olan bu meyve, varis iyileşmesinde yardımcı olmakta ve damar sertliği oluşumunu engellemektedir. Artrit ve romatizmal ağrıları azaltıyor. Sindirim sistemi üzerine de sayısız yararı bulunuyor. Mide ülserini ve kabızlığı önleme özelliği var. Kanı temizleme özelliği bulunuyor. Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, flavonoidler ve tanenlerce zengin. Görme kalitesini ciddi anlamda artırdığı yapılan klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.

KURT ÜZÜMÜ (GOJI BERRY)

Menşei “Tibet” olan goji berry; mutluluk meyvesi olarak bilinmektedir. Ülkemizde ise şekli itibariyle kırmızı bir üzümü çağrıştıran goji berry, “kurt üzümü” tabiriyle anılıyor. Yüksek oranda antioksidan içeren goji berry, Himalayalar, Tibet, Çin gibi Uzak Doğu Asya yörelerinin mucizelerinden biri.

C vitamini deposu; Bir portakalın 4 katı C vitamini ihtiva eder.

Yaşlanmayı geciktirir; Antioksidan içeriği ve lifli yapısıyla antiaging görevi üstlenir. Ciltteki serbest radikallerle savaşır ve cilt kanserine karşı çok güçlü bir koruyucudur.

Mutluluk verir; Anksiyete, depresyon, stres gibi ruhsal sorunların giderilmesinde yardımcıdır.

Enerji verir; Mucize bir gıda olan goji berry, geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin giderilmesi için en çok başvurulan doğal kaynaktır. Ancak goji berry’i uykudan önce almamaya dikkat etmek gerekir.

Yağları yakar, kiloları verdirir; 20’ye yakın amino asit içeriği ile yağ yakmada çok faydalıdır. Proteinin yapı taşı olan amino asitler, kasların güçlenmesini ve büyümesini sağlar. Böylece vücutta yağ yakımı hızlanır. Kilo vermek isteyen kişiler diyetlerine goji berry ekleyebilirler.

İnsülin ve şekeri dengeler; Tip 2 diyabeti olan kişilerde insülin üretimini ve şeker seviyesini dengede tutar. Bu gibi durumlarda, bu gıdayı kullanmadan önce mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir.

Mide sorunlarını hafifletir; Gastrit gibi mide sorunlarıyla savaşır ve sindirimi kolaylaştırır.

Kolesterolü dengeler; Goji berry kötü kolestrol ile mücadelede yardımcıdır.

Göz sağlığı için birebir; A vitamini, beta karoten gibi vitamin ve mineraller açısından zengin olan goji berry göz sağlığına oldukça faydalıdır. Yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalnma riskini azaltmaktadır.

Doğurganlığı artırır; Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde kısırlık tedavisi için kullanılan goji berrynin doğurganlığı artırdığı ve strese bağlı hücre azalmasını engellediği söyleniyor.

MANGOSTEEN

İçinde şekerli bir sarımsak saklayan, kalın, mor kabuklu bir meyvedir. Güney Asya’dan gelen bu mucizevi meyvenin faydaları saymakla bitmiyor.

“Xanthone” maddesi çok güçlü bir antioksidandır.  Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda, C ve E vitaminlerinden çok daha güçlüdür. Kansere karşı güçlü bir koruyucudur.

Beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve güçlendirir. Kardiyovasküler sistemi desteklediği için kalp ve damar sağlığını korumada çok faydalıdır. Bu özelliğiyle cinsel hayatı da renklendirir.

Mangosteen akciğerleri besler, astım ve alerjik durumlarla mücadele eder. Bu konuda çok sayıda bilimsel araştırma bulunuyor.

ASHWAGANDHA

Ashwagandha, özellikle stres giderici ve sakinleştirici bir tonik olarak kullanılan bir adaptogen olarak kabul edilir. Bir adaptogen olduğu için, aynı zamanda tüm vücut üzerinde genel bir yenileme etkisi gösterir. 

Stres, çevresel toksinler ve kötü beslenme ile oluşur, tüm sinir sistemi üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki Ashwagandha stresin atılmasında yeterli etkiye sahiptir ve beyin hücrelerini korumak için faydalıdır. Anksiyete ve depresyon durumlarında sakinleştirici ve antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. 

Toyama Medikal ve Japonya’da İlaç Üniversitesi Doğal Tıp Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Ashwagandha;  demans (bunama) ve Alzherimer gibi hastalıklarda sinir hücrelerinin zayıflamasına bağlı olarak oluşan bilişsel gerilemelerde olumlu iyileştirici etkiler göstermiştir.

NONI (HİNT DUTU)

Pasifik Okyanusundaki volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal şekilde yetişen tropikal bir meyve olan noni ((morinda citrifolia)) ada yerlilerince asırlardır koruyucu ve iyileştirici bir bitkisel tedavi geleneği olarak kullanılmaktadır. Noninin bu etkisi içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimlerden kaynaklanmaktadır.

Noni’deki Bazı Maddeler

KSERONİN: Hücre zarlarında besinlerin hücre içine girmesine yarayan gözenekleri daha da genişletir ve hücre beslenmesini kolaylaştırır. Nonide yer alan prokseronin, kseroninin öncülüdür ve vücutta kseronine dönüşür.

TERPEN: Terpenler temel yağlarda bulunurlar ve hücre sentezi ile hücre gençleşmesine yardımcı olurlar. Terpenlerin asıl önemli fonksiyonu ise timus bezinin ve öldürücü T ve NK faaliyetlerini uyarmalarıdır.

SCOPOLETİN: Antienflamatuar, antihistaminik, antibakteryel ve antifungal özelliklere sahiptir. Tansiyon, uyku durumu, açlık ve vücut sıcaklığını düzenler.

İçeriğindeki maddeler sayesinde noni vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve vücudun kendini iyi hissetmesinde destekleyici bir fonksiyonu yerine getirir. Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, dolaşım sisteminin gerek rutin gerek hastalık halindeki işlevlerinde, yağ ve glukoz metabolizmasının düzenlenmesinde destekleyici etken olarak yaşam kalitesini yükseltir.

University of Hawaii’de görevli olan Dr. Hirazumi Kim, Noni meyvesi hakkında çok sayıda deneysel çalışmalar yapmıştır ve bu meyvenin anti tümör özelliği olduğunu defalarca ortaya koymuştur. Noni, bağışıklık sistemini canlandırıyor ve kanser hücreleriyle mücadele ediyor. Özellikle vücuttaki Nitrik Oksit üretimini doğal olarak artıran bu meyve, kötü huylu tümörler ve patojenlere karşı koruyucu bir rol üstlenir. Sadece bu meyve ile ilgili detaylı bir yazıyı sizlere ayrıca sunacağız.

SÜPER GIDALARI NEREDEN ALABİLİRİZ?

DOĞAL SÜPER GIDALARA KOLAY ULAŞABİLECEĞİMİZ BİR YÖNTEM VAR MI?

Şimdi birçok okurumuzun aklından “acaba bu süper gıdaları nasıl temin edeceğiz?” sorusunun geçtiğini tahmin edebiliyoruz. Size iyi bir haberimiz var 🙂 Burada saydığımız süper gıdaların da içinde bulunduğu, tam 22 farklı sebze ve meyveyi bir araya getirmiş, vücudun günlük alması gereken tüm vitamin, mineral, amino asit ve trace element ihtiyacını karşılayan, yapılan orac analiz ölçümlerinde dünyanın en güçlü doğal antioksidanı seçilen, süper bir sebze meyve vitamin kokteylini temin edebileceğiniz global bir firma var.

Bu doğal multivitamin kokteyl sizi serbest radikallerden arındırır, vücudunuzu ve hücrelerinizi temizler, tazeler ve yeniden yapılandırır. Daha enerjik, daha mutlu ve daha sağlıklı bir gün geçirmenize yardımcı olur.

Evet, şimdi sağlığınız için, hayatı ertelemeden, bir adım atmaya hazır mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir