Hasta Olmamıza Neden Olan 3 Temel Mekanizma

????Hasta Olmamıza Neden Olan 3 Temel Mekanizma????

Bir şekilde hasta oluyoruz. Bizi hasta eden yüzlerce hatta binlerce unsur var ancak tüm bu unsurların etki ettiği 3 temel mekanizma söz konusu. Biz bu 3 temel mekanizmadan birinin veya bir çoğunun düzgün çalışamaması sonucu hasta oluyoruz.

1. Kronik Enflamasyon
Vücudumuzdaki iltihap, yangı yani inflamasyon. Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki yaşadığımız tüm fiziksel ve psikolojik hastalıkların altında bir şekilde enflamasyon yatıyor. Vücudumuzun uyarı sistemi, bir şeylerin yolunda gitmediğini göstermeye çalışan bir takım rahatsızlıklar.

Enflamasyonla başa çıkmanın en önemli yolu ise antienflamatuar besinlere ağırlık vermek;
– Zerdeçal (Karabiber ve Zeytinyağı ile)
– Soğan / Sarımsak
– Yeşil Çay
– Kırmızı ve mor meyveler
– Hindistan cevizi yağı

2. Endotel Disfonksiyonu
Özetle vücudumuzdaki 40.000 km’lik otobanın işlevini yerine getirememesi. Kardiyovasküler sistemde bir veya birden fazla bölgenin yeterli kan akışını sağlayamaması. Vücudun yeterince Nitrik Oksit sentezleyememesi sonucu kalp ve damar hatlarının esneyememesi ve genişleyememesi, haliyle kanın ve oksijenin ulaşması gereken hücre ve dokulara yeterince iyi ve zamanında ulaşamaması.

Endotel disfonksiyonu önlemek ve kalp damar sistemini daha işlevsel hale getirebilmek için nitrat yönünden zengin gıdalarla beslenerek vücudumuzun Nitrik Oksit üretimini artırmamız gerekiyor.

Nitrik Oksit konusunda çok sayıda paylaşım yaptım, hepsini incelemenizi öneririm.

3. Serbest Radikaller
Vücudumuzun yaramaz çocukları. Beslenme, uyku, spor, solunum daha doğrusu her türlü yaşamsal faaliyet sonucunda vücudumuzda oksijen radikalleri oluşur ve bu elektron yapısı bozulmuş olan serbest radikaller, kendi yapılarını düzeltmek için sağlıklı hücrelere saldırırlar. Yıllar boyu devam eden bu süreç sonunda hücre yapısı bozulan kişide kronik ve ölümcül hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Unutmayın, bir anda şeker hastası, alzheimer veya kanser olmuyoruz!

Serbest radikallere karşı savaşabilmenin en etkili yolu antioksidan açısından zengin ve kaliteli gıdalar tüketmek. Kırmızı ve mor meyveler (yaban mersini, frenk üzümü, açai meyvesi gibi) ve koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, kara lahana, kale gibi) en zengin antioksidan kaynaklarıdır. Antioksidan besinler ve gıda takviyeleri konusunda önceki paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.
3 temel mekanizmayı olabildiğince basit ve Türkçe ifadelerle anlatmaya çalıştım. Şimdi hepimiz bu 3 temel mekanizmayı biliyoruz ve sorumluyuz. Daha sağlıklı bir yaşam elimizde.

Instagram: @gokangunerofficial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir