Egzersiz Yapmak İçin Günün En İyi Zamanı Hangisidir?

 

Bu ay, egzersiz ayıdır. İster yaza hazırlık, ister vücut geliştirme üzerine çalışın, en verimli egzersizin günün hangi saatinde olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Maalesef, en iyi saatler tam olarak belirlenememiştir; uzmanlar, günün farklı saatlerinde çalışmanın farklı yararları olduğunu açıklamaktadır.

Sabah Egzersizleri

Diğer aktivite ve iş planlarınızı engellememesi adına, sabah egzersiz yapmak faydalıdır. Örnek olarak, sabah egzersiz yaptığınız için işten geç dönmenizi engellemiş olursunuz, veya yapacak diğer işlerinizi veya planda olmayan ek işlerinizi tamamlayacak zamanınız olması açısından da fayda sağlamaktadır.

Hareket etmek, güne başlarken işinize yarayacak muazzam bir enerji kaynağı olabilir. Bunun yanında, sabah egzersizlerinin, gün boyunca zihinsel yetenekleri ve odaklanmayı artırdığı bilinmektedir. Sadece fiziksel olarak uyanmış ve daha enerjik hissetmekle kalmayacak, zihniniz de gün boyunca gerçekleştireceğiniz aktivitelere hazır olacak. Bazı araştırmalar egzersiz yapmanın, “uyanmış” bir zihne sahip olmanın yolu olduğunu kanıtlamıştır. Araştırma sonuçları, egzersizin kahveden daha fazla etkili olduğunu göstermiştir.

Sabah egzersizi, metabolizmayı değiştirir, böylece sabah saatlerinde spor salonuna giderseniz, gece boyunca uyurken aldığınız kalorileri gün boyunca yakmış olursunuz. Sabah egzersizi yapan kişilerde, gün boyunca ve geceleri daha rahat uyumamızı sağlayan düşük tansiyon bulunur. Sabah egzersizi, sadece daha uzun uyku saatleri anlamına gelmez, aynı zamanda daha kaliteli uyku döngüleri yaşamanızı sağlar. Gün sonunda vücudunuz sağlıklı yorgunluğun tadını çıkaracak ve uykuya hazır hale geleceksiniz.

Akşam egzersizleri tam ters etki yaratabilir. Egzersiz yapmak bir stres türüdür ve vücudumuz strese karşı koymak için adrenalin de dahil olmak üzere hormonlar salgılar.

Akşam Egzersizleri

Yine de çeşitli spor ve aktivitelerinde yapılan çalışmalar – halter, bisiklete binme, vs. – öğleden sonra / akşam saatlerinde en yüksek güç ölçümleri olduğunu göstermiştir.

Akşamların ilerleyen saatlerinde, vücut ve çevresel ısı yükseldikçe, enzim aktiviteleri ve kas fonksiyonları da yükselmektedir. Bu sebeple, en iyi performans göstereceğiniz egzersiz saatleri 14:00 – 18:00 arasındadır.

Bu süre boyunca, optimal sinir iletim hızını, eklem hareketliliğini ve güvenliğini, metabolizma ve kas kan akışını sağlayarak eğitim için en uygun vücut sıcaklığına sahip oluruz. Çekirdek vücut sıcaklığımız gece düşüktür, uyanınca hızlı bir şekilde yükselir ve akşam maksimuma ulaşır. Güç gerektiren faaliyetleri gerçekleştirirken, günün hangi saatinde olduğumuzun büyük etkisi olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak, egzersiz yapma zamanını seçerken, günün her saati için farklı faydalar vardır ve hem sabah hem de öğleden sonra egzersizlerini denemenizi ve vücudunuzu dinlemenizi tavsiye ederiz. Gece kuşu ya da erken kalkan birisi olmanıza bağlı olarak, birini ya da diğerini daha rahat bulabilirsiniz. En önemli şey, günün hangi saatinde olursa olsun, hareket etmenizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir