Acai Berry Nedir ve Ne İşe Yarar?

Acai Berry-Acai Üzümü (Euterpe oleracea) Euterpe familyasından, geniş ve büyük üzüm salkımları şeklinde yaban mersinine benzeyen, mor renkli meyveler veren bir tür palmiye ağacıdır. Acai üzümü Güney Amerika kıtasına özgü tropikal iklimlerde yetişen, son yıllarda tanınmaya ve popüler olmaya başlayan bir meyvedir. Henüz yeni yeni tanınmasının en büyük nedeni bu ağacın Brezilya’nın kuzey bölgelerinde ve özellikle Amazon nehri ve diğer nehirlerin kıyılarında doğal olarak yetişmesidir. Brezilya’nın bu bölgelerinde yaşayan yerli halk tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllar öncesinden beri kullanılmakta olan Acai Üzümü adını da yerli halkın söylediği şekliyle dünyaya duyurmuştur. Acai üzümü, Kuşburnu ile birlikte en yüksek antioksidan içeriğine sahip meyvedir. Yüksek antioksidan kapasitesi, diğer meyvelere oranla yüksek lif, düşük şeker ve düşük asit içeriği, doymamış yağ asidi içeriği (Omega 3), yüksek C vitamini içeriği, yüksek antosiyanin içeriği ile insan sağlığına sağlamış olduğu sayısız destek ve fayda nedeniyle bilimsel olarak Süper Gıda olarak kabul edilmiştir.

Acai Berry (Acai Üzümü) Sağlığa Faydaları: Yüzyıllar öncesinde Brezilya’nın yerli halkı tarafından gıda olarak tüketilmeye başlanan Acai üzümü daha sonraları sayısız faydasının olduğu görülerek çeşitli hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Brezilya yerli halkı tarafından geleneksel tıp alanında; ishal tedavisinde, yüksek ateşli hastalıklarda ateşin düşürülmesinde, yüksek kanamaların durdurulmasında, ülser tedavisinde, parazit enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılagelmiştir. Acai üzümünün bilimsel olarak kanıtlanmış en önemli faydaları şunlardır:

Antioksidan Özellik: Acai üzümü meyveler arasında kuşburnu ile birikte en yüksek ORAC değerine yani antioksidan kapasitesine sahip meyvedir. Acai üzümünün ORAC değeri 99.700, Kuşburnu’nun ORAC değeri 96.150’dir. Bu iki meyveyi takip eden ve en yüksek üçüncü ORAC değerine sahip meyve Siyah Ahududu’dur ve ORAC değeri yalnızca 19.220’dir. ORAC değerleri göz önüne alındığında Acai üzümü ve Kuşburnu diğer meyveler ile mukayese edilemeyecek kadar yüksek antioksidan madde kapasitesine sahiptir. Antioksidan özelliğinin yüksek olması; soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalığın önlenmesinde ve karaciğer sağlığının korunmasında çok büyük destekçi ve yardımcı anlamına gelmektedir. Antioksidan maddeler ile ilgili daha detaylı bilgiyi Antioksidanlar bölümümüzden öğrenebilirsiniz. Antioksidan maddeler çeşitli yollarla vücudumuza giren ve sağlığımız için olumsuz etkilere neden olan serbest radikal ismi verilen toksin maddelerin vücuttan atılabilmesi için en önemli ve en gerekli maddelerdir. Başka bir ifade ile vücudumuza detoks yapmamıza imkan sağlayan maddelerdir ve Acai üzümü en iyi detoks yapma imkanı sağlayan meyvedir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur: Acai üzümü içeriğinde bulunan antioksidan maddeler (antosiyaninler, flavonoidler vd.) sayesinde damar çeperlerinde meydana gelen tıkanıkların ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde oldukça etkilidir. Damar sağlığı üzerine göstermiş olduğu bu olumlu etki ile kalbin sağlıklı bir şekilde tüm vücuda kan pompalamasına yardımcı olurken kalp ritminin ve kalp kapakçıklarının da korunmasına büyük yardımcıdır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır, Obeziteyi Önler: Yapılan bilimsel çalışmalarda, metabolik bozuklukları nedeniyle kilo almaya eğilimli kişilerin düzenli şekilde Acai üzümü tüketmesi durumunda, Acai üzümünün metabolik bozuklukların düzeltilmesine yardımcı olduğu ve kilo almaya yatkınlığı ve obezite riskini düşürdüğü görülmüştür. Acai üzümü yüksek lif içeriğine sahiptir. Yüksek lif içerikli gıdaların sindirimi barsaklarda uzun sürdükleri için tokluk hissi verirler. Böylece sık yemek yeme alışkanlığının önüne geçilebilmektedir. Bu özelliği nedeniyle de son yıllarda A.B.D.’de kilo vermek isteyen kişiler arasında oldukça popüler bir gıda maddesi olmuştur.

Kanserle Mücadele Etmeye Yardımcı Olur: Acai üzümü birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş bir meyvedir. Bu araştımalar arasında kanser de bulunmaktadır. Deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalarda Acai üzümünün mesane kanserine neden olan kanserli hücrelerin gelişimini engellediği ispatlanmıştır. Kanserli hücrelerin gelişimini büyük bir olasılıkla yüksek antioksidan özelliği sayesinde gerçekleştirdiği düşünülmektedir. Mesane kanserinin yanı sıra yüksek antioksidan kapasitesi ve yüksek lif içeriği ile kolon kanserinin ve löseminin önlenmesinde de etkilidir. 2006 yılında Florida Üniversitesinde Acai üzümü ektraktı ile yapılan bir çalışmada içerisinde bulunan antioksidan maddelerin (C3G) lösemili hücrelerin apoptotik ölümünü tetiklediği görülmüştür.

Enerji Verir: Acai üzümü, yapısında bulunan antioksidan maddeler (antosiyaninler, flavonoidler vd.) sayesinde birçok enerji içeceklerinin vücudumuzda yaratmış olduğu etkiden çok daha iyisini ve daha sağlıklısını tek başına sağlayabilmektedir. Acai üzümü vücuda enerji sağlamasına karşın şeker oranı düşük bir gıda maddesidir ve vücuda vermiş olduğu enerji şekerden gelmez. Kalbin, vücudun tamamına sağlıklı ve düzenli bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olan Acai üzümü vücudun tüm hücrelerinin zararlı toksin maddelerden temizlenmesinde etkin rol oynar. Böylece vücut yorgunluğunun giderilmesine, bireyin yorgunluk halinin ortadan kalkmasına ve bireyin kendini daha enerjik hissetmesine neden olur.

www.gokanguner.com

Instagram: @gokangunerofficial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir