Koronavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır? Korunma Yöntemleri

Şu günlerde en önemli konumuz “Koronavirüs” yani “Covid-19”. Çin’de başlayan salgın tüm dünyaya yayıldı ve Dünya Sağlık Örgütü durumu “pandemi” yani küresel bir salgın olarak niteledi. Sağlıklı Yaşam Hareketi’nin bir parçası olarak Koronavirüs ile ilgili bilime dayalı, gerçek bilgileri paylaşmak en önemli önceliğimiz olmalıdır.

Sağlık uzmanlarının aktardığı bilgilere ve keza diğer uzmanlardan gelen bilime dayalı hijyen ve kişisel bakım tavsiyelerine sıkı bir şekilde uymamızın gerekliliğine inanıyoruz. Aşağıda Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan COVID-19 virüsü hakkında önemli bilgileri inceleyebilirsiniz.

Bulaşma yolu:

Hastalık esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır

• Virüs, hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (eller ile göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir

• Asemptomatik kişilerin solunum yolu salgılarında virus tespit edilebilmekte, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır.

Hastalığın Klinik Özellikleri:

Solunum semptomları; ateş, öksürük ve dispne (nefes darlığı) vb.

• Daha ciddi vakalarda; pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm

• Asemptomatik kişiler solunum yolunda virus taşımakla birlikte majör bulaştırma yolu değiller

Koronavirüs riskine karşı 14 kural:

Temizlik ve hijyen kurallarına uymalıyız. Peki bunun dışında kendimizi koronavirüse ve hastalıklara karşı nasıl koruyabiliriz? İşte gözden kaçırdığımız en önemli nokta burası! Çünkü toplum olarak bağışıklık sistemimiz düşük, çünkü genel olarak hastayız. Obezitede dünya birincisiyiz. Gıda takviyesi kullanım oranlarımız çok çok düşük. Yediğimiz içtiğimiz sebze ve meyvelerdeki besin değerleri maalesef yetersiz. Karnımızı doyuruyoruz ama hücrelerimiz aç. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her 10 kişiden 8’i yaşlılıktan değil, hastalıktan ölüyor ve bunların %63’ü doğru bilgi, kaliteli yaşam ve gıda takviyeleriyle önlenebilir.

Bilim insanlarına göre kaliteli antioksidanlar ve nitrik oksit üretimini destekleyen besinler tüm virüslerle mücadele etme konusunda bağışıklık sisteminin en önemli destekçileri. Nitrik Oksit’in koronavirüsün çoğaltma döngüsünü engellediğine dair 2005 yılındaki bilimsel makaleye göz atmakta fayda var.

Bizler Dr. Mehmet Portakal, Doç. Dr. Nuri Haksever ve Prof Dr. Mahmut İlker Yılmaz gibi alanında öncü olan uzmanların tavsiyeleri üzerine; vahşi Alaska yaban mersini, noni, acai berry, goji berry, amla berry, nar, ginseng, kış kirazı, bektaşi üzümü, brokoli, ıspanak, kale, propolis gibi sebze ve meyvelerden oluşan bir süper gıda kokteyli ile ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri alıyoruz, serbest radikallerden bedenimizi arındırıyoruz. Noni meyvesi sayesinde vücüdumuzdaki nitrik oksit üretimin doğal olarak artırıyoruz ve bağışıklık sistemimizi mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışıyoruz. Tüm bunlarla ilgili tükettiğimiz besin maddelerini merak ediyorsanız aşağıdaki görseli tıklayıp Sunrise ve Nitro isimli besinlere göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir