Hangi Besinler Enflamasyon Yapar?

Enflamasyon (inflamasyon), yangı veya halk arasında bilinen adıyla iltihap..

Dokuların her türlü hasar karşısında verdikleri tepkilere ve bu tepkiler sonucunda ortaya çıkan duruma enflamasyon deniyor.

Damarlar ile beslenen herhangi bir dokunun hasar alması halinde vücut hemen yangı sürecini başlatır. Prof. Dr. Mahmut İlker Yılmaz, enflamasyonu vücudun yangını olarak ifade ediyor; öyle ki oluşan herhangi bir enflamasyon bizi erken önlem alabilmemiz konusunda uyarır.

Bir darbe aldığımızda cildimiz kızarır, kas veya sinirler şişer, hasar görür, darbe alan yerde acı, yanma olur veya hasar gören yer işlevini kaybeder, işte tüm bu reaksiyonlar birer enflamasyon belirtileridir.

İyi haber, bunun bizim için bir uyarı sistemi olmasıdır. Kötü haber ise şu, süreklilik arz eden enflamasyonlar, kronik ve daha kötü hastalıklara zemin hazırlar. Vücudumuzun bağışıklık sistemi olumsuz etkilenir ve bunun sonucu olarak sadece fiziksel değil aynı zamanda sinirsel ve psikolojik sorunlar da ortaya çıkar.

Depresyon, anksiyete, panik atak ve stres gibi sorunların ana sebeplerinden biri de vücudun çok fazla enflamasyona maruz kalması, tabiri caizse yangın yerine dönmesi. Vücutta fiziksel anlamda oluşan her bir hasar, psikolojik olarak stresle başlayan ve fazlasıyla devam tepkilerin oluşmasına neden olur.

Enflamasyon konusunu ve bununla baş etme yöntemlerini detaylıca incelemeye devam edeceğiz.

Sağlıkla kalın..

www.gokanguner.com

Instagram: @gokangunerofficial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir