Doğru Soruları Sormanın Önemi!

Marilee G. Adams, Soruların Gücü isimli kitabının kapağında “Sorularını değiştir, hayatın değişsin.” şeklinde bir ifade kullanmıştır. Marilee Adams, kendinize sorduğunuz soru türlerinin öz saygınızı, ilişkilerinizi ve mesleğinizi nasıl derinden etkileyebildiğini gösteriyor. Yıllardır benim de içten içe düşündüğüm bir konuydu bu. Gerek iş hayatımın ilk yıllarında, gerek yöneticilik dönemimde hep kendime ve ekiplerime sorular sormaya çalıştım. Yıllar sonra geldiğim noktada şunu fark ettim ki sorular gerçekten hayatımızı değiştiriyor. Nasıl mı?

Herhangi bir konuyla ilgili kendimize soru sormuyorsak, belki o konudaki ihtiyacımızın ya da gelişim alanımızın farkında bile değilizdir. Birçok şeyden şikayet ederiz; “of ya sabah yine erken kalktım, işe gidiyorum”, “yine sevmediğim biriyle yüz yüze çalışıyorum”, “patronumu hiç sevmiyorum”, “bu maaşla geçinemiyorum”, “hiçbir işim yolunda gitmiyor”, “mutsuzum”, “aşk hayatım çok kötü” ve daha birçok örnek sayabiliriz. Peki bütün bunlardan şikayet ederken acaba kendimize gereken soruları soruyor muyuz? Doğru soruları sormanın öneminin farkında mıyız?

Kendimize sormamız gereken soruları biraz detaylandırmak gerekirse;

 • İçinde bulunduğum koşullardan memnun muyum?
 • Hayatta olmak istediğim konumda mıyım?
 • Hak ettiğim kadar kazanabiliyor muyum?
 • Geleceğe güvenle bakabiliyor muyum?
 • Yapmak istediklerim için harekete geçmekte neden zorlanıyorum?
 • Başaracak gücü ve inancı kendimde nasıl bulabilirim?
 • Beni engelleyen şeyler nelerdir ve üstesinden nasıl gelebilirim?
 • Sürekli erteleme alışkanlığımdan nasıl kurtulabilirim?
 • Negatif düşünce yapısından nasıl uzaklaşabilirim?
 • Bugün, dünden farklı olarak neler yaptım?
 • Kendimi hangi alanlarda eğittim, geliştirdim?

Bunlar gibi çok sayıda soru sorabiliriz kendimize ve hepsi bizi mutlaka bir istikamete doğru yönlendirir. Çünkü bir şeyleri değiştirmemiz gerektiğini ve bunu yapabilecek tek kişinin aslında kendimiz olduğunu fark ederiz. Yukarıdaki soru örneklerinde de görüleceği gibi, şikayet edip “hak ettiğim kadar kazanmıyorum” demek yerine, “hak ettiğimi kazanamıyorsam bunun nedenleri neler?” diye düşünmekte fayda var.

“Etkili lider doğrudan emir vermez, soru sorar.” Dale Carnegie
“Cehalet asla soru üretmez.” B.Disraeli

Bugün yaşadığımız hayat, dün aldığımız kararların bir sonucu. Madem öyle yarın yaşayacağımız hayatı bugünden belirleyebilir miyiz? Kendimize karşı dürüst ve cesur olursak, hayattan da bize karşı dürüst olmasını bekleyebiliriz. Hadi kendimize bir güzellik yapalım ve doğru soruları sormaya başlayalım. 

Kişisel gelişiminizin gelirinizle ve hayat kalitenizle doğru orantılı olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıdaki yazımda kişisel gelişime ve girişimciliğe önem veren herkes için kitap tavsiyelerinde bulunuyorum. İyi okumalar dilerim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir