Aronya Meyvesi ile Güçlü Bağışıklık

Aronya meyvesi tümörlü hücrede de yararlı.

İngiltere’de yapılan bir çalışmada, beyin tümörlü hücre kültürlerinde oldukça yararlı etkileri saptandı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, İngiltere’de yapılan bir çalışma ile aronya meyvesinin (Rus yaban mersini) beyin tümörlü hücre kültürlerinde oldukça yararlı etkileri olduğunun saptandığını bildirdi.

Prof. Dr. Usta, yaptığı yazılı açıklamada, aronyanın, gülgiller familyasından, Avrupa ve Rusya kökenli bir bitki olduğunu ve kalori değeri açısından oldukça düşük olduğunu ifade etti. Usta, aronuanın başta demir, kalsiyum olmak üzere birçok mineral içerdiğini ve B6, B2, E vitaminleri açısından da zengin olduğunu kaydetti.

Meyvenin birçok hastalıktan koruyucu etkisi bulunduğunun altını çizen Usta, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Geçtiğimiz 10 yıl içinde 13 önemli klinik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda tıpta birçok alanda yararlı olabileceği konusunda kanıtlar elde edilmiştir. Bu 13 çalışmanın 5’i metabolik sendrom üzerine, 3’ü de diyabet ve hipertansiyon üzerinedir. Polonya’da yapılan bir çalışmada antioksidan etkileri nedeniyle kan hücreleri üzerine yararlı etkileri gösterilmiştir. Yine İngiltere’de yapılan bir çalışmada beyin tümörlü hücre kültürlerinde oldukça yararlı etkileri saptanmıştır.”

Aronyanın güçlü derecede iltihap giderici etkisine değinen Coşkun Usta, bitkinin ayrıca karaciğeri koruyucu etkisi olduğunu, şeker hastalığı ve kan yağ tablosu üzerine de olumlu bulunduğunu bildirdi.

Gripten korunmak amacıyla bitkinin bolca tüketilmesini öneren Usta, açıklamasında, ”Ayrıca karaciğer problemi olanlar ile alkolik karaciğere sahip olanların da tüketmesi gereklidir. Aronya bitkisi, doğadaki en güçlü antioksidan maddelerden birisidir” dedi.

Aronyanın taze yenebildiği gibi kurutulmuş olarak da tüketilebildiğini ifade eden Usta, meyvenin gençleştirici etkisinin de altını çizdi.

Biz nasıl mı tüketiyoruz? Tabi ki doğal özütünü kullanıyoruz.

www.gokanguner.com

Instagram: @gokangunerofficial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir