Kolajen Eksikliğinde Ne Olur?

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan proteindir ve birçok çeşidi vardır.
Kaslar, kemikler, deri, kan damarları, sindirim sistemi ve tendonlarda bulunur.

Ölü cilt hücrelerinin atılması ve yeni hücrelerin oluşturulması ile cildimizin sağlamlığını ve elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Eklemlerimiz ve tendonlarımız söz konusu olduğunda ise en basit ifadeyle, vücuttaki yapıları bir arada tutmaya yardımcı olan yapıştırıcı görevi görmektedir.

Vücudumuzun kolajen üretimi, yıllar ilerledikçe doğal olarak yavaşlamaya başlar. Yaşlanmanın dışında diğer yaşam tarzı faktörlerin de (şeker içeriği yüksek beslenme, zararlı alışkanlıklar, uzun süre güneşe maruz kalma gibi) vücudumuzdaki kolajen düzeyinin azalmasına neden olduğu bilinmektedir.

Bu dejeneratif sürece, kırışıklıklar, ciltte sarkmalar, kıkırdak yapıların zayıflaması sonucu oluşan eklem ağrıları gibi yaşlanma belirtileri eklenir.

Vücudunuzu, azalan kolajen üretimini yeniden yükseltmek için kolajen içeren besin takviyeleri ile destekleyebilirsiniz. ✅

Ben, dalton molekül ağırlığı en düşük yani bağırsakta emilimi en yüksek olan, içeriğindeki prebiyotikle bütünsel sağlığı destekleyen, ünlülerin de tercih ettiği HL5 Kolajen’i öneriyorum. HL5 Kolajen için Instagram üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Instagram: @gokangunerofficial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir