Erkekler İçin Cilt Bakım İpuçları

Dr. Jennifer Haley

Etkili ve kolay cilt bakımı rutini, kadınlar için önemli olduğu kadar erkekler için de önemlidir. Basit bir cilt bakım rutinini düzenli olarak yerine getirerek, erkekler de günlük aktivitelerini engellemeyecek şekilde sağlıklı bir cilde kavuşabilirler.

Erkeklerde yaşlanma belirtileri kadınlara göre daha geç ortaya çıkar. Bunun başlıca sebepleri erkeklerin ciltlerinin daha kalın olması, daha fazla kıl foliküllerine sahip olmaları ve ultraviyole ışınlarına karşı daha iyi korunabilmeleridir. Bu sebeple erkekler yaşamlarının erken dönemlerinde daha dinç görünmektedirler.

Erkekler yüzlerini umursamaz bir şekilde şampuan ve kalıp sabunla yıkayabilirler, ta ki bir gün çarpıcı bir şekilde yaşlanmanın izlerini fark edene kadar. Kadınlarda olduğu gibi, erkeklerde de cilt yaşlandıkça kendini yenileme hızı azalır ve toksin miktarı artmaya başlar. Erkek yüzündeki kıl folikülleri ve yağın yoğunluğu arttırılmış bir koruma sağladığı için, erkeklerde cildin ilk yaşlanma belirtileri göz çevresinde ortaya çıkar. Göz kapağı diğer bölgelere göre daha incedir. Bu sebeple yıllar içinde fazladan bir bakım uygulanmadığında bu bölgede belirgin yaşlanma belirtileri gözlenir. Erkeklerden duyduğum yaşlanma şikayetleri arasında göz çevresi kırışıklıkları birinci sıradadır. Erken dönemde başlanılan bir cilt bakım alışkanlığı erkeklerin cilt sağlığında ciddi bir gelişim sağlar.

Erkeklerin ciltleri kadınlarınkinden farklı olsa da, cilt bakım rutini temelleri aynıdır.

1. Yüksek kaliteli ürünler kullanın: Piyasada çok çeşitli ürünler bulunduğundan bunu başarmak biraz zor. Toksik olmayan ve bilimsel olarak doğrulanmış temizleyici ve nemlendiricileri arayın. Sıradan kalıp sabun ve şampuanlar yüz için fazlasıyla sert ürünlerdir ve kaçınılması gerekir.

2. Yüzünüzü günlük olarak ve egzersiz yaptıktan sonra yıkayın. Yüzünüzdeki çevresel kirlenmeyi temizlemek için yumuşak bir yüz temizleyici ve ılık su kullanın. Erkeklerin yüzlerinde daha fazla kıl folikülü bulunduğundan ve ciltlerinde daha fazla yağlanma olduğu için günde iki kez temizlenmesi önerilir.

3. Tıraş teknikleri konusu: Kıvrımlı ve çıkıntılı yüz hatlarında jilet kesikleri soruna yol açabilir. Çift bıçaklı bir tıraş bıçağı kullanmak ve sakalları çıkış yönünde tıraş etmek cildi daha az tahriş edecektir. Sakal tıraşından önce cildinizi daima nemlendirin ve tıraş bıçağını her kullandığınızda yüzünüzü durulayın.  Tıraştan önce hafif bir temizleyici kullanmak işinizi kolaylaştırır. Tıraş bıçağını her 5-7 kullanımın ardından değiştirmeniz tahrişi azaltacaktır.

4. Günlük olarak nemlendirme: Erkek cildi, daha fazla yağ bezine sahip olduğu için kadınlarınki kadar nemlendiriciye ihtiyaç duymaz. Ancak ince çizgilerin azalması ve bu hassas bölgenin korunması için göz çevresinin nemlendirilmesi önemlidir. En iyi sonuç için göz kreminin günde 1-2 defa kullanılması gerekir.

5. Her gün güneş kremi kullanın: Her gün güneş kremi kullanmak, yaşlanmanın belirtilerini artıran zararlı UV ışınlarına engel olmanın en iyi yoludur. Güneş koruma faktörlü bir ürün kullanın. Bu ürünler cildin yüzeyinde kalma özelliğine sahiptir. Bu sayede zararlı UVA ve UVB ışınları ile cildimiz arasında kalarak son bir koruyucu katman görevi görürler. Güneş koruma faktörlü bir krem kullanmadan önce, cildinize Fleuresse Serum ve Gündüz Kremi sürmek cildin her katmanının ihtiyacı olan nemi korumayı sağlar. Ayrıca, cildinizi gölgede kalarak, koruyucu elbiseler giyerek, güneş gözlüğü ve geniş güneşliğe sahip bir şapka takarak da koruyabilirsiniz.

Etkili ve basit bir cilt bakım rutini kadınlar için olduğu kadar erkekler için de gereklidir. Erkekler ciltleriyle ilgili kaygılarını kadınlara göre daha az dile getirirler ancak erkekler de sağlıklı ve çekici bir cilt isterler. Cilt, iç sağlığın dışa vurumudur.

Referans: www.aad.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir