Başarısızlık Korkusu Yoksa Başka Bir Şey Mi?

Başarısızlıktan gerçekten korkuyor muyuz, yoksa işin içinde başka bir şey mi var? Bir süredir başarısızlık korkusu üzerine kafa yoruyor ve analizler yapıyorum. Bu korkunun altında yatan pek çok soyut ve somut nedenler olduğunu keşfetme şansım oldu ancak öyle bir soru var ki, buna cevap verdiğimde diğer tüm nedenlerin gerçekliğini sorgulama gereği duydum. Şimdi bu konuyu bambaşka bir açıdan ele almaya hazır mısınız?

Hadi gelin, bir an mevcutta yaptığımız işleri düşünelim. Maaşlı bir işte çalıştığımızı varsayarak devam ediyorum. Bir sorumluluğumuz ve iş tanımımız var, haliyle bu iş tanımının bize yüklediği görevleri bir şekilde, iyi veya kötü, yerine getirmek durumundayız.

Pozisyonumuz ve görevimiz ne olursa olsun yaptığımız işlerin patronumuz / yöneticimiz tarafından beğenilmemesi durumu bizi hep korkutur ama bu korku bizi bu işleri yapmaktan alıkoymuyor yani sonuçta ya kendimize olan saygıdan, ya işsiz kalma korkusundan, ya kariyer hayallerimize ulaşmak ya da maaşımızı alabilmek için işimizi yapıyoruz. Peki bizi yöneten, karşılığında bize maaş / ücret ödeyen birinin olmadığı bir işi yani kendi işimizi yapma kararı alırken neden bu kadar korkuyoruz?

Başaramamak, beğenilmemek, takdir edilmemek gibi düşünceler maaşlı işimizi yaparken bizi engellemiyor da, kendi işimizi yapacağımız zaman başkalarının ne düşüneceği veya başaramama korkusu nasıl oluyor da bizi engelliyor? Geleceğimizi, korkularımızın inşa etmesine neden izin veriyoruz? Bu sorulara verilebilecek cevaplardan biri, kendi işimizi yaparken yönetilmemek veya maaş almamak olabilir mi? Şimdi diğer nedenleri keşfetme zamanı; hadi biraz kendimize soralım, kendimizi bulalım..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir